فروش چراغ خیابانی
خانه / لامپ ال‌ای‌دی / آشنایی با لامپ ال‌ای‌دی

آشنایی با لامپ ال‌ای‌دی

برایآشنایی با لامپ ال ای دی به این سایت مراجعه کنید.

لامپ ال ای دی (به انگلیسی: LED lamp) نوعی از لامپ های حالت جامد است که از تکنولوژی دیود نورافشان استفاده می کند و به عنوان منبع روشنایی به کار می رود. این لامپ ها که در ابتدا بیشتر به عنوان یک چراغ قرمز رنگ در درون دستگاه های الکترونیکی کاربرد داشتند، با توجه به مصرف برق کم نسبت به سایر لامپ ها، عمر بسیار بالا و فناوری جدید ساخت به رنگ های دیگر توانسته اند جای خود را در صنعت روشنایی در دنیا باز کنند.

LED مخفف کلمات Light emitting diode است معنی دایود ساطع کننده نور را می دهد. دیودهای ساطع کننده نور در واقع جزء خانواده دیودها هستند که دایودها نیز زیر گروه نیمه هادی ها به شمار می آیند. خاصیتی که LEDها را از سایر نیمه هادیها متمایز می کند این است که با گذر جریان از آنها مقداری انرژی به صورت نور ازآنها ساطع می شود.
کارشناسان معتقدند که لامپ های معمولی یا همان لامپ های رشته ای یکی از مهمترین دلایل افزایش مصرف انرژی و در نتیجه افزایش حجم تولید گازهای گلخانه ای در جهان می باشند؛ بنابراین بسیاری از کشورها، برنامه چند ساله ای را برای جایگزینی مدل های دیگر لامپ به جای لامپهای رشته ای تدوین کرده اند تا شاید بتوانند در دراز مدت استفاده از لامپهای رشتهٔ و به تبع آن حرارت زمین را کاهش داده و کره زمین و ساکنانش را نجات دهند. به همین دلیل استفاده از لامپهای کم مصرف، فلورسنت و… مرسوم شد و برخی کشورها مردم را ملزم به استفاده از این لامپ ها کرده اند. البته ذکر این نکته لازم است که استفاده از لامپ های LED در تولید تلویزیون محدودیت هایی دارد که یکی ازآنها محدودیت استفاده از این تکنولوژی در سایزهای پایین است.

کاربردهای LED
LEDها که از دهه های گذشته در الکترونیک مورد استفاده قرار می گرفتند، عموماً برای نمایش خاموش یا روشن بودن نمایشگرها در لوازم مولتی مدیا و نشان دهنده لوازم الکتریکی و ماشین آلات مورد استفاده قرار گرفتند.
اما در حال حاضر LEDها به نحوی ساخته می شوند که نور را در جهت خاصی متمرکز می کنند و به صورت چیپ های کوچکی هستند که معمولاً داخل یک شیشه گنبدی شکل قرار می گیرند و دارای سایز چوب کبریت هستند و به سختی می شکنند. بزرگ ترین مشکل لامپ های LED رنگ آن ها بود. اما اکنون به آسانی با تغییر در ساختار فیزیکی و مواد تشکیل دهنده LED، نور در رنگ ها و شدت های مختلف و با طول موج مشخص با رنگ کاملاً خالص تولید می شود. به عبارتی LEDها فاقد پرتوهای مادون قرمز و فرابنفشی هستند که سایر صنایع روشنایی ایجاد می کنند و LEDها به سلامت چشم و محیط آسیب نمی رسانند. LEDهای سفید قابلیت تولید همه رنگ را داشته و علاوه بر آن از انرژی بسیار کمی در مقایسه با سایر لامپ ها و LEDهای قدیمی، برای تولید روشنایی استفاده می کنند. به همین دلیل روز به روز استفاده از آنها بیشتر شده است. با توجه به مزایای استفاده از لامپ های LED پپش بینی می شود تا کمتر از ۵ سال آینده شاهد تحولات عمده ای در عرصه محصولات روشنایی و حتی تصویری باشیم. لامپ های LED همچنین شماره ا را روی ساعت های دیجیتالی نشان می دهند، اطلاعات را از کنترل تلویزیون می فرستند و نور آنها نشان می دهد که چه زمانی تلویزیون روشن است.

لامپ های ال ای دی ابتدا به عنوان لامپهای نشان گر و با نور کم، در وسایل الکتریکی به کار می رفتند، بعدها استفاده از آن ها به بخش روشنایی گسترش یافت و با نور سفید آن با روشنایی مطلوب و مصرف کم تولید شدند.[نیازمند منبع] قدم بعدی تولید تلویزیون ها و مانیتورهای نور ال ای دی در پشت بود که همان تکنولوژی ال سی دی می باشد که تنها نور پشت آن به جای فلورسنت با ال ای دی تولید می شود. احتمالاً در آینده دستگاه های ال ای دی جایگزینی برای تلویزیون های ال سی دی خواهند بود.[نیازمند منبع] لازم است ذکر شود روشنایی مناسب برای LED در انواع نشانگر کمتر از ۱۰۰cd/m۲ و در تلویزیون ها در حدود ۳۰۰cd/m۲ شناخته شده است.

مزایا و معایب لامپ های ال ای دی(LED)

۱) طول عمر: اولین و مهم ترین پارامتر، طول عمر لامپ های LED می باشد لامپ های LED طول عمری بین ۵۰ هزار تا ۶۰ هزار ساعت دارند. این طول عمر قابل مقایسه با طول عمر لامپهای دیگر نمی باشد در زیر نمودار مقایسه طول عمر انواع لامپها نشان داده شده است.

۲) بازده نوری(lum/watt): از دیگر مزیتهای لامپهای LED می توان به بازده نوری بالای این لامپها اشاره نمود. در حال حاضر لامپ های led بازده ای بین ۷۴ تا ۱۲۰ لومن بر وات را دارا می باشند و این در حالی است که این مقدار برای لامپ های رشته ای ۱۰ تا ۱۵ لومن بر وات، برای لامپ های کم مصرف ۴۵ تا ۶۵، برای لامپ های بخار جیوه ۳۵ تا ۶۰، برای لامپ های بخار سدیم ۶۰تا ۱۱۰ و برای لامپ های متال هالید ۷۵ تا ۸۵ لومن بر وات می باشند. در زیر نمودار مقایسه بازده نوری انواع لامپها آورده شده است.

۳) Response Time: لامپ های LED به محض رسیدن ولتاژ به آنها روشن می شوند (کمتر از۲۰us) ولی به عنوان مثال لامپ های متال هالید زمانی بالغ بر ۵ دقیقه لازم دارند تا به حداکثر نور خود برسند، یعنی لامپ های LED (پانزده میلیون بار) سریع تر روشن می شوند. مشکل دیگر لامپ های متال هالید این است که اگر این لامپ ها بیش از ۵ دقیقه روشن باشند گرم می شوند و بعد از خاموشی دیگر فوراً روشن نمی شوند. چراکه لامپ گرم کننده و سنسور داخل لامپ اجازه روشن کردن مجدد لامپ را تا زمانی که لامپ سرد نشده نمی دهد که حدوداً ۳ دقیقه طول می کشد تا سنسور اجازه ورود ولتاژ را بدهد و بعد از آن ۴ تا ۵ دقیقه زمان لازم است تا به حداکثر نور خود برسد.

۴) On/off: طول عمر لامپ های led به هیچ وجه تابعی از تعداد روشن و خاموش شدن نیست، می توان لامپ های led را میلیون ها بار روشن و خاموش کرد. در واقع طول عمر ledها تنها به مدت زمان روشن مانده بستگی دارد.

۵) تنظیم شدت نور: امکان تنظیم نور در لامپهای led با استفاده از تکنولوژی PWM = Pulse Width Modulation که کنترل سطح ولتاژ به کمک تغییر پهنای پالس است و دراکثر میکرو کنترلرها موجود است به راحتی امکانپذیر است.

۶) تنظیم زاویه تابش: در لامپهای LEDنور در تمام جهات منتشر نمی شود و به دلیل موجود بودن لنزهایی با زوایای دلخواه نوری ، کاملاً قابل کنترل است.

۷) جریان راه اندازی: همانطور که در بالا ذکر شد لامپ های متال هالید ۵ دقیقه زمان نیاز دارند تا به حداکثر نوردهی خود برسند. در این مدت زمان برای یونیزه کردن گاز داخل لامپ نیاز به آمپر بیشتری است. در آزمایش انجام شده مشاهده گردید که در ابتدای روشن شدن لامپ ۴۰۰ وات متال هالید، جریان مصرفی ۷/۲ آمپر بود که این جریان رفته کاهش یافته و پس از ۵ دقیقه به ۵ آمپر رسید. به عبارت دیگر یک لامپ ۴۰۰ واتی متال هالید در مدت زمان راه اندازی ۱۱۰۰ وات مصرف خواهد داشت یعنی تقریباً ۳ برابر واتی که باید مصرف کنند. (یعنی در مجموع به میزان ۸۴۱ Kwh در سال صرفه جویی در مصرف برق خواهید داشت.) این عملکرد، تجهیزاتی ۳ برابر قوی تر را نیاز دارد که پیرو آن هزینه های تابلو برق و تجهیزات را افزایش خواهد داد.

۸) کاهش نور: کلیه لامپ های بجز led با گذشت زمان دچار افت شدید شدت نور می گردند.

۹) LEDها قابلیت تغذیه هم با جریان AC و هم جریان DC با مصرف کم را دارد، لذا می توانند از منابع انرژی خورشیدی و یا باتری نیز جهت تامین نیروی خود استفاده کنند.
منابع:
مشارکت کنندگان ویکی پدیا، «LED lamp»، ویکی پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۱ June ۲۰۱۰ ۱۳:۴۸ UTC).
منبع: سیم و کابل ایران

جهت خرید و فروش این محصول میتوانید با ما در ارتباط باشید:
هادی کرمی
راه های ارتباطی:
شماره موبایل: 09120938795
شماره ثابت: 02133986153
آدرس کانال: @ledsmdproduct
پست الکترونیکی: hd.karami20@gmail.com

مطلب پیشنهادی

فروش پروژکتور ال ای دی اس ام دی

فروش پروژکتور ال ای دی اس ام دی ۵۰ وات

فروش پروژکتور ال ای دی اس ام دی در توان ۵۰ و ۱۰۰ وات صبا …

دیدگاهتان را بنویسید